Vitenskap på veien

Vitenpå hjul.

Vi tar Vitensenter Nordland ut på veien med eksperimenter, teknologi og utforsking. Sammen med Equinor utvikler vi Viten på Hjul videre – med bil og formidlingsopplegg som gjør det mulig å møte barn og unge der de er.

Hva er Viten på Hjul?

Vi tar vitensenteret dit barn og unge er.

Nordland er stort, og for mange barn og unge er det langt til et fysisk vitensenter. Viten på Hjul gjør det mulig å snu på dette.

Bilen gir oss en mobil base for å ta med formidlere, utstyr og aktiviteter ut til skoler og lokalsamfunn i regionen.

Elevene får utforske, bygge, eksperimentere, programmere og stille spørsmål selv. Målet er ikke bare å fortelle om realfag, men å skape opplevelser som vekker nysgjerrighet og lyst til å finne ut mer.

Slik fungerer det

Fra vitensenter til skolene.

Viten på Hjul kombinerer bilen med formidlere, utstyr og aktiviteter som tilpasses stedet, målgruppen og det vi skal utforske.

01 / PAKK

Vi fyller bilen.

Eksperimenter, teknologi, forskerutstyr og formidlingsopplegg pakkes og tilpasses besøket.

02 / KJØR

Vi møter skolene der de er.

Vitenvertene tar aktivitetene ut til skoler og lokalsamfunn i regionen.

03 / UTFORSK

Elevene gjør selv.

Nysgjerrighet, samarbeid, utforsking og problemløsing står i sentrum for aktivitetene.

Samarbeid med Equinor

Sammen utvikler vi Viten på Hjul.

Bil, formidlingsopplegg og praktiske realfagsopplevelser – utviklet for å bringe vitensenteret ut i regionen.

Equinor støtter Viten på Hjul gjennom en avtale med Vitensenter Nordland som omfatter både bilen og utvikling av formidlingsopplegg.

Samarbeidet gjør det mulig å ta vitensenterets kompetanse, utstyr og aktiviteter ut til skoler og lokalsamfunn – og møte barn og unge der de er.

Vi utvikler Viten på Hjul som et helhetlig mobilt formidlingstilbud med praktiske realfagsaktiviteter, teknologi og utforsking. Oppleggene utvikles for å kunne brukes på ulike steder og tilpasses forskjellige aldersgrupper og behov.

Målet er å gjøre gode realfagsopplevelser tilgjengelige for flere – også der avstanden til et fysisk vitensenter er stor.

Erfaringen er allerede på plass

Vi har tatt realfag ut til barn og unge siden 2021.

Viten på Hjul bygger videre på flere års erfaring med oppsøkende formidling. Vi vet at praktiske realfagsopplevelser kan fungere langt utenfor veggene på vitensenteret – og nå får vi enda bedre muligheter til å ta dem med på veien.

952oppsøkende opplegg siden 2021
24 163elev- og lærerdeltakelser i oppsøkende aktivitet
137skoler og oppvekststeder i kartgrunnlaget
40 av 41kommuner i Nordland nådd med oppsøkende aktivitet

Totalt har Vitensenter Nordland registrert 51 392 elev- og lærerdeltakelser i pedagogiske opplegg siden 2021. Av disse er 24 163 knyttet til aktivitet registrert som oppsøkende.

Egne tall: Vitensenter Nordlands registreringer 2021–2026. 2026-tall per 18. august 2026. Tallene beskriver deltakelser, ikke unike personer.

På veien · 2021–2026

Se hvor vi har vært.

Kartdata oppdatert 18.08.2026

Utforsk skoler og oppvekststeder som er registrert i vår oppsøkende aktivitet siden 2021. Filtrer på år og kommune, eller søk etter skole og sted. Kartgrunnlaget omfatter 38 av Nordlands 41 kommuner, i tillegg to enkelte oppdrag utenfor fylket.

skoler/steder vist
kommuner/områder
år representert
Gjør kartet klart …

Om kartdataene: Kartdataene blir oppdatert et par ganger i løpet av året

Viten i praksis

Se. Test. Bygg. Feil. Prøv igjen.

Innholdet i Viten på Hjul bygger på det vi kan best: aktive læringsopplevelser der barn og unge får undersøke, skape og finne ut selv.

Aktivitet i laboratoriet ved Vitensenter Nordland
Utforske
Fabelina-aktivitet ved Vitensenter Nordland
Oppdage
Barn som arbeider med LEGO Education SPIKE Essential
Bygge og programmere
Vitenshow ved Vitensenter Nordland
Oppleve
Barn som eksperimenterer med farger
Eksperimentere
Vitenskapelig demonstrasjon med eksploderende tønne
Undre
Aktivitet i lydlaboratorium
Lytte og undersøke
Videre utvikling

Viten på Hjul utvikles mens vi er i bevegelse.

Sammen med Equinor utvikler vi innholdet, aktivitetene og måten Viten på Hjul brukes på, slik at tilbudet kan gi størst mulig verdi for elever, lærere og lokalsamfunn.

Utvikle nye formidlingsopplegg

Vi utvikler praktiske aktiviteter som kan pakkes i bilen og tas med ut til ulike skoler og målgrupper.

Nå flere steder

Bilen gjør det enklere å ta med større mengder utstyr og skape gode opplevelser også langt fra vitensenteret.

Tilpasse til målgruppene

Oppleggene utvikles slik at innhold, vanskelighetsgrad og aktiviteter kan tilpasses alder og lokale behov.

Måle, lære og forbedre

Vi følger med på hvor vi reiser, hvem vi møter og hvordan aktivitetene fungerer, og bruker erfaringene til å utvikle tilbudet videre.

Viten på Hjul er i gang

Kunnskap har ingen grunn til å stå stille.

Med bilen på veien og nye formidlingsopplegg under utvikling tar Vitensenter Nordland og Equinor praktiske realfagsopplevelser ut til flere barn og unge i regionen.

```